Нитроаммофоска (NH) құрамына4H2PO4+NH4NO3+KCL) барлығы кіреді өсімдіктердің қоректенуінің үш негізгі элементі – азот, фосфор және калий (NPK). Бұл тыңайтқыштың күрделі құрамына және ондағы қоректік заттардың жоғары концентрациясына байланысты қосымша тыңайтқыштарды қолданудың қажеті жоқ, ал нитроаммофоска бағасы жасыл үй жануарларын өсіруге көп ақша жұмсауға дайын емес бағбандар мен бағбандар үшін өте тартымды. Бұл факторлар тыңайтқыштың әуесқой бағбандар арасында ең танымал тыңайтқыштардың біріне айналуына көмектесті.
Бүгінгі таңда нитроаммофосканы кез келген мамандандырылған дүкеннен сатып алуға болады. Сыртқы жағынан ол орташа өлшемді ашық қызғылт түйіршіктерден, кейде сұрғылт реңктен тұрады.
Нитроаммофосканың құрамы
Азот пен калий тыңайтқышта оңай қол жетімді қосылыс түрінде болады, сондықтан олар өсімдіктерге тез сіңеді. Фосфор мұнда үш түрде кездеседі: монокальций фосфаты, дикальций фосфаты және аммоний фосфаты – бұл элементтердің барлығы өсімдіктерге де қолжетімді.
Ол сондай-ақ нитроаммофосканың ауыл шаруашылығы дақылдарының әртүрлі түрлеріне жылдам және тиімді әсер етуіне ықпал етеді. Осылайша, тыңайтқышты қолдану өнім көлемін 30-70%-ға арттыруға мүмкіндік береді.
Нитроаммофоска – қолдану жөніндегі нұсқаулық
Қолдану нитроаммофоскалар учаскеде кейбір ерекшеліктері бар. Тыңайтқыштың дозасы мен уақытын дұрыс есептеу үшін өсірілетін дақылдың түрін және топырақтың түрін ескеру қажет. Сонымен, нитроаммофоска ауыр сазды жерлерге күзде, ал жеңіл жерлерге (мысалы, құмды) көктемде енгізіледі.
| Мәдениет түрі | Нитроаммофосканың дозасы тамырдың астына енгізген кезде |
| Картоп, қызанақ | 1 шаршы метрге 20 г |
| Кез келген басқа көкөністер | 1 шаршы метрге 25-30 г |
| Көкөніс көшеттері | 1 шаршы метрге 15-20 г |
| Ыдыстағы гүлдер | 10 литр суға 10-20 г |
| Жеміс ағаштары | магистральдық шеңберге 70-90 г |
| Қарақат, қарлыған | бір бұтаға 65-70 г |
| Таңқурай, бүлдірген | бір бұтаға 35-45 г |
| Жүзім | бір бұтаға 20-25 г |
| Бүлдірген | қатардың бір қума метріне 10-15 г |
Назар аударыңыз: тыңайтқыштың ұсынылатын мөлшері өсімдіктің вегетациялық кезеңіне, белгілі бір аймақтағы топырақ түріне және басқа тыңайтқыштарды қолдану мерзіміне байланысты өзгеруі мүмкін. Әрбір нақты жағдай үшін мөлшерлемені есептеу үшін пайдалану нұсқауларын орындаңыз.
Нитроаммофоспен тамырдан тыс қоректендіру
Тыңайтқышты аз мөлшерде жеміс-жидек, көкөніс, жидек және гүл дақылдарын жапырақты қоректендіру үшін қолдануға болады. Ол үшін 1-2 ас қасық.л түйіршіктер 10 литр жылы (бірақ ыстық емес!) алынған ерітінді мен суды өсімдіктерге кешке немесе бұлтты ауа-райында шашады. Осы процедурадан кейін дақылдар бөлме температурасында сумен суарылады
| Негізгі белгілері | |
|---|---|
| Түрі | Азалияға арналған топырақ |
| Өндіруші | Фаско |
| Көлемі | 2 л |
| Өндіруші ел | Ресей |
| Фракция, мм | 0-1 |
| Салмақ | 1 кг |
| Диаметрі | 12 мм |
| Ені | 12 мм |
| Ұзындығы | 12 мм |
| Биіктігі | 12 мм |
- Бағасы: 1 100 ₸/кг


